7 ushqime që luftojnë celulitin
80% deri 90% e grave mund të marrin celulit në një moment të jetës së tyre. Dhe megjithëse ka shumë mënyra mjekësore për të trajtuar celulitin, të tilla si terapia me lazer, ose operacioni, të gjitha keto menyra janë mjaft të pakëndshme dhe të shtrenjta.
Dhe mënyra më e lehtë për të luftuar ato gropa të bezdisshme është të investoni në një dietë ushqyese dhe të shëndetshme që do të përfitojë tërë trupin tuaj. Ushqimet kundra celulitit

1. Pjepri

1. Pjepri

Pse funksionon: Pjepri është rreth 91% ujë dhe ka efekt diuretik

Çfarë bën: Lëngu i pjeprit mund të zvogëlojë gropëzat në kofshë, sipas një studimi të fundit. 40 grave të shëndetshme të moshave 31 deri 50 vjeç iu dha ekstrakt i lëngut të pjeprit për 56 ditë dhe ato humbën një sasi të konsiderueshme të celulitit në atë zonë. Pjepri nuk përmban yndyrë ose kolesterol dhe mund të ndihmojë në plotësimin e dëshirave për sheqer.

2. Avokado

2. Avokado

Ndërsa plakeni, lëkura juaj tenton të bëhet më e hollë dhe më pak elastike, gjë që mund të theksojë shfaqjen e celulitit. Pra, një tipar i rëndësishëm i shumë ushqimeve që zvogëlojnë celulitin është të kesh një nivel të lartë të Acideve Yndyrore Thelbësore (EFAs). Këto ndihmojnë për ta mbajtur lëkurën të fortë, të butë dhe të zgjatur dhe do të zbuloni se, së bashku me shumë vitamina dhe minerale të tjera, avokadot janë të mbushura pozitivisht me EFA.

3. Bananet

3. Bananet

Ju ndoshta tashmë e dini që bananet janë një burim i shkëlqyeshëm i kaliumit por mund të mos e dini se ky është një mineral që gjithashtu i bën ato një nga ushqimet më të mira për të zvogëluar celulitin. Ka dy arsye për këtë. E para është se ato ndihmojnë në uljen e humbjes së ujit në trup, dhe e dyta është efekti që ato kanë në sistemin limfatik, një nga mënyrat kryesore të trupit për të eleminuar toksinat dhe materialet e tjera të padëshiruara.

4. Manaferrat

4. Manaferrat

Antioksidantët që gjenden në shumicën e manave mund të japin një nxitje të vërtetë në sistemin limfatik duke prishur toksinat që përndryshe mund të depozitohen në zonat e trupit tuaj ku ndodh më shpesh celuliti. Vitamina C në manaferrat gjithashtu punon për të rritur nivelet e kolagjenit në lëkurën tuaj duke e bërë atë më të fortë dhe më të tendosur, duke çuar në zvogëlimin e celulitit

5. Xhenxhefil

5. Xhenxhefil

Të hash xhenxhefil është një mënyrë tjetër e shkëlqyeshme për të rritur rrjedhën e gjakut rreth trupit dhe për të përmirësuar shfaqjen e celulitit. Xhenxhefili gjithashtu luan një rol të rëndësishëm në shkatërrimin e toksinave dhe duke e bërë sistemin limfatik më të fortë dhe më efikas.

6. Peshk

6. Peshk

Përfitimet shëndetësore të ngrënies së peshkut me vaj si sardelet, skumbri dhe salmoni janë të shumta, dhe përqendrimi i lartë i acideve yndyrore omega-3 janë të shkëlqyera për të mbajtur lëkurën të fortë dhe të zhdërvjellët - ndoshta mënyra më e mirë për të ndihmuar të hequr qafe celulitin. Gjithashtu veprojnë për të luftuar inflamacionin, ndihmojnë qarkullimin dhe forcojnë gjithashtu sistemin limfatik.

7. Spinaq

7.  Spinaq

Përfitoni nga një dietë që përfshin spinaq dhe zarzavate të tjera me gjethe të errëta si lakëra jeshile. Prania e një antioksiduesi të quajtur luteinë i bën këto ushqime fantastike kundër anti-celulitit. Plus, ashtu si shpargu, zarzavatet me gjethe të errëta mund të ndihmojnë gjithashtu për të rritur qarkullimin e gjakut në trupin tuaj.

Reagimi Juaj?

Facebook Conversations

Disqus Conversations