5 Vendet sekrete më të bukura për tu vizituar në Dubai që ndoshta nuk i keni dëgjuar ndonjëherë
Dubai. Vendi mahnitës me ndërtesa të larta që duket se prekin qiellin. Burj Khalifa, ndërtesa më e lartë në botë dhe Dubai Mall, qendra tregëtare më e famshme në botë...
Shpesh harrojmë të eksplorojmë këtë qytet të bukur të shkretëtirës përtej ndalesave të tij shumë të përfolura turistike. Këtë herë, mos u kufizoni në Burj Khalifa, Dubai Fountain dhe Dubai Mall - pastroni listën tuaj edhe hidhini një sy listës tonë....

1. The Farm Al Barari

1. The Farm Al Barari

I themeluar në vitin 2012 dhe i vendosur brenda mjediseve të gjelbërta të Al Barari, The Farm është më shumë se një restorant, është një qendër gatimi, argëtimi dhe shoqërie për banorët e Emirateve të Bashkuara Arabe që kërkojnë të kalojnë kohë cilësore dhe të shijojnë ushqim të shkëlqyeshëm me familjen dhe miqtë.

The farm është vendi i përsosur për të shpëtuar nga nxehtësia dhe për të shijuar pije të freskëta para një sfondi botanik dhe buzë ujit.

2. Tur Safari ( Në Darkë )

2. Tur Safari ( Në Darkë )

Safari juaj në shkretëtirë fillon kur shoferi t'ju marrë nga hoteli juaj dhe t'ju dërgojë në fermën e deveve mes shkretëtirës me një automjet 4x4.  Udhëtimi në shkretëtirë me makina të tilla është një eksperjencë shumë e bukur sidomos kur kaloni anës dunave të rërës edhe rrëshkasin duke ju dhënë imazhin sikur makina do përmbyset

Mbas 1 ore udhëtimi në shkretëtirë do mbërrini në kampin beduin ku do bëhet akomodimi në tenda Beduinësh të modifikuara për turistët.  Mund të pini kafe arabe, nargile edhe pije të ndryshme gjatë akomodimit.

Mund të shëtisni me deve ose të bëni sandboard dhe të rrëshkisni në dunat e shkretëtirës. Ushqime tradicjonale arabe do tju shërbehen, Belly dancing show si dhe programe të ndryshme do ju shoqërojnë gjatë gjithë kësaj kohe. 

Shijoni netët arabe si dhe përjetësoni kulturën beduine.

3. Dunat fosile Al Wathba

3. Dunat fosile Al Wathba

Rreth 22km larg Abu Dhabit ndodhen DUNAT FOSILE Al Wathba

Dunat Fosile mahnitëse të shkretëtirës Al Wathba janë 100% formacione natyrore peizazhesh. Këto duna fosile janë përdorur në filma të ndryshëm si: Star Wars The Force Awakens (2015) dhe Six Underground (2019).

Një nga vendet me pejsazhin më të bukur për të bërë fotografi. Sidomos për fotografët profesjonist ose për Instagram

4. Rruga e Ciklizmit Al Qudra

4. Rruga e Ciklizmit Al Qudra

Një mënyrë tjetër e shkëlqyeshme për të eksploruar Dubain është të shkosh përgjatë shtegut të çiklizmit Al Qudra, një atraksion për adhuruesit e udhëtimeve aventureske, i përbërë nga një shteg çiklizmi që kalon nëpër një shkretëtirë të dunave me rërë.  

Për gati 100 kilometra, pista kalon nëpër një det të gjerë dunash malore, duke e bërë udhëtimin dhe pamjet epike. Nëse nuk gaboj, cikli më i shkurtër është 50 kilometra, i cili mund të përfundojë lehtësisht brenda pak orësh nga çdo çiklist fillestar që është në formë relativisht të mirë. 

Ka shumë biçikleta në dispozicion për qira, por, natyrisht, ju gjithashtu mund të sillni tuajat. Çmimet ndryshojnë për çdo lloj biçikletë dhe mbajtja e kaskës mbrojtëse është e detyrueshme, pavarësisht nëse e merrni me qira një ose e sillni tuajin.

5. Parku Al Mamzar

5. Parku Al Mamzar

Parku Al Mamzar është parku i parë (SMART) inteligjent, dhe një nga parqet e plazhit që karakterizohet nga zona e tij e gjerë që shtrihet mbi 99 hektarë me një vendndodhje unike në plazhet e arta të Dubait. Ka disa zona rekreative dhe zona argëtimi

Parku Beach Al Mamzar ka plazhe të ndryshme për tu shijuar, ku mund të thithni atmosferën buzë liqenit dhe të provoni gëzimin e larjes në det. Ju gjithashtu mund të merrni një libër dhe të lexoni në plazh, me tingujt qetësues të valëve që spërkasin në sfond! Mos harroni të sillni kremin tuaj kundër diellit nëse po planifikoni të dilni në një plazh këtu.

Ju pëlqejnë aktivitetet e sporteve ujore? Mund të shijoni sporte të ndryshme ujore në Al Mamzar Beach, të tilla si not, ski ski dhe snorkelling. Ka 3 pishina kryesore në park ku mund të argëtoheni me fëmijët tuaj.  Merrni me vete maskën dhe pajisjet e tjera të snorkelling dhe kënaquni duke parë ekosistemin detar magjepsës.

What's your reaction?

Facebook Conversations

Disqus Conversations