7 arsye për të pirë një lugë vaj ulliri në mëngjes...
Shumica prej nesh përdorin vaj ulliri si një vaj gatimi ose për sallata, por në fakt pirja e tij do t'ju lejojë të merrni përfitimin maksimal. Vaji i ullirit është i njohur për efektet e tij pozitive në zemër, por mrekullitë që mund të bëjë për trupin tuaj shkojnë shumë përtej kësaj.

1. Shndërron lëkurën tuaj.

1. Shndërron lëkurën tuaj.

Vaji i ullirit është një përbërës thelbësor në shumë produkte kozmetike. Lëkura juaj mund të përfitojë shumë pasi vaji i ullirit zvogëlon skuqjen dhe ënjtjen, dhe mund të shmangi rrudhat në fytyrën tuaj për një kohë të gjatë. Vaji i ullirit ka veti të fuqishme antibakteriale dhe shërben si dezinfektues natyral.

2. Mund të ju ndihmojë të humbni peshë.

2. Mund të ju ndihmojë të humbni peshë.

Shumë studime kanë treguar se ndjekja e një diete "mesdhetare", e cila është e pasur me vaj ulliri, ka një efekt pozitiv në peshën e trupit. Më shumë se 180 njerëz morën pjesë në një studim 3-vjeçar që provoi se përdorimi i vajit të ullirit i ndihmoi të humbnin peshë.

3. Ndihmon në zhvillimin e trurit

3. Ndihmon në zhvillimin e trurit

Të hash rregullisht vaj ulliri ndihmon për të hequr grumbullimet e pllakave brenda qelizave të trurit tuaj. Këto pllaka mund të shkaktojnë sëmundjen e Alzheimerit, sëmundjen më të zakonshme mendore në botë. Njerëzit që hanë rregullisht vaj ulliri kanë një kujtesë më të mirë se ata që mbajnë një dietë me pak yndyrë.

4. Ndihmon në zhvillimin e kockave.

4. Ndihmon në zhvillimin e kockave.

Përbërjet që gjenden në vajin e ullirit  përmirësojnë forcën e kapjes së duarve, dhimbjen e kyçeve dhe ngurtësinë e mëngjesit që shkaktohen nga artriti.

5. Zvogëlon inflamacionin.

5. Zvogëlon inflamacionin.

Pasurimi i dietës tuaj me vaj ulliri dhe ushqime të tjera me acide yndyrore omega-3 zvogëlojnë inflamacionin në trup. Kjo, nga ana tjetër, mund të ndihmojë në parandalimin ose shërimin e gjendjeve të ndryshme të lëkurës të shkaktuara nga inflamacioni.

6. Ju bën mirë për stomakun

6. Ju bën mirë për stomakun

Disa lloje bakteresh që jetojnë në stomakun tuaj mund të shkaktojnë ulçera. Vaji i ullirit është provuar se lufton bakteret dëmtuese, disa prej të cilave janë rezistente ndaj antibiotikëve. Vetëm 30 gram vaj ulliri  në ditë mund të shkatërrojë bakteret e dëmshme në më pak se 14 ditë.

7. Kontrollon sheqerin në gjak

7. Kontrollon sheqerin në gjak

Vaji i ullirit mund të jetë sekreti për uljen e glukozës në gjak. Ai mbron trupin tuaj nga diabeti tip 2, dhe mund të zvogëlojë rrezikun e tij me mbi 40%.

Reagimi Juaj?

Facebook Conversations

Disqus Conversations