5 vendet më sekrete për tu vizituar në Turqi
E përshkuar në histori me një peizazh që përfshin plazhe dhe male që fluturojnë, Turqia ka qen si porta hyrëse midis Evropës dhe Azisë për mijëra vjet.

Duke qenë një vend i tregtisë dhe i shkëmbimit të kulturave, e ka bërë Turqinë një vend mjaft të larmishëm.

Pika ku Lindja takohet me Perëndimin, pasuria e kulturës dhe gjerësia e ndikimeve ka lënë gjurmët e saj dhe zbulohet në peizazhin, si dhe në monumentet e panumërta fetare dhe vendet arkeologjike.

Si një shqiptar pothuajëse vendas në Turqi, dhe pothuajse me 12 vjet eksperiencë në këtë shtet, ju sugjeroj të vizitoni këto 10 vendet sekrete dhe me siguri do ngeleni të kënaqur

5. Çanakkale

5.  Çanakkale

I vendosur përgjatë Rivierës së bukur Turke në ngushticën e Dardanelëve, Çanakkaleja është një qytet i bukur, i gjallë që mirëpret turistët me vendpushime të shumta, hotele, bare dhe restorante. 

Çanakkaleja është një nga qytetet me histori jashtzakonisht të larmishme. Luftrat më të rëndësishme janë zhvilluar në këtë qytet. Luftra mijvjeçare si lufta e Trojës ( në këtë qytet ndodhet edhe kali i Trojës i luajtur në filmin Troja me aktorin Brad Pitt. 

Gjithashtu edhe lufta midis Anzakëve ose Australianëve the Zelandasve kundër ushtrisë Turke

4. Kash ( Kaş)

4. Kash ( Kaş)

Kas është një qytet bregdetar në bregdetin e Mesdheut në Turqinë jugperëndimore. Qyteti modern zë vendin e Antifelos antike, me gërmadha ende të dukshme duke përfshirë  edhe një teatër.

Kas ka një nga plazhet më të bukura që kam vizituar ndonjëherë. Kaputas është një plazh me madhësi të mesme të zhytur në një lukth malor. Parashutizmi mund të mos jetë për të gjithë, por nëse keni qef adrenalinën, Kaş është vendi shkëlqyeshëm për tu hedhur.

3. Trabzon

3. Trabzon

Trabzon është një qytet në bregdetin e Detit të Zi, në verilindje të Turqisë. Historia e këtij qyteti shtrihet në periudha shumë të hershme, është një qendër e pasurive kulturore dhe natyrore në rajonin lindor të Detit të Zi. E vendosur në rrugën historike të Mëndafshit, qyteti ka qenë një mix i  feve, gjuhëve dhe kulturave për shekuj. Për ata persona që duan të kalojnë një kohë të qetë relaksuese malore, ky qytet është ideal.

Quteti luajti një rol të rëndësishëm në histori për shkak të portit dhe pozitës jetike në rrugën legjendare të Mëndafshit. E tillë ishte fama e tij sa që Marco Polo vizitoi qytetin në shekullin XIV.

3. Uludag Bursa

3. Uludag Bursa

I njohur si i preferuari i turizmit malor dhe dimëror, Mali Uludag është vendi më i madh në qendër të sporteve të dimrit dhe natyrës në Bursa, Turqi. E quajtur edhe si Olimpos Mountain dhe Kesis (Mosk) Mountain, Uludag është 2543 metra lartësi, 40 km i gjatë dhe afërsisht 15-20 km gjerësi.

Mesi i muajit dhjetor është sezoni i hapjes si për alpinizëm ashtu edhe për ski.

Uludag magjeps dhe frymëzon vizitorët, artistët dhe autorët me natyrën e tij spektakolare, peizazhin e mrekullueshëm dhe natyrën e freskët.

2.Kuşadası ( Ishulli i zogjve )

2.Kuşadası ( Ishulli i zogjve )

Kuşadası është një qytet i madh turistik në brigjet e Egjeut të Turqisë dhe qendra e rrethit bregdetar me të njëjtin emër brenda Provincës Aydın

Një rrugë prej 350 metrash e çon drejt ishullit të bukur të Pëllumbave, me  mbetjet e një kështjelle bizantine të shekullit të 13-të (që më vonë u bënë varr piratesh).

Shumica e tërheqjeve turistike të Kusadasi gjenden në zonën e portit.

Dy kilometra larg qytetit, ndodhet brezi më i popullarizuar i rërës në zonën e Kusadasi. Mund të bëni shumë sporte ujore për tu kënaqur.

1. Uzunyurt ( FETHIYE)

1. Uzunyurt ( FETHIYE)

Rreth 15 km në jug të Ölüdeniz (dhe 30 km në jug të Fethiye), ndodhet parajsa e Turqisë.  Një vend i mrekullueshëm me lugina që zgjaten në det. Me plazhe fantastike dhe me një natyrë që zor se gjendet në ndonjë vend të botës.

Reagimi Juaj?

Facebook Conversations

Disqus Conversations