7 udhëtime të shkëlqyera për tu bërë në Gadishullin Ballkanik
Gadishulli Ballkanik është shtëpia e disa prej vendeve më të këndshme dhe të bukura në Evropë. Nga bregu i Adriatikut deri te egërsia e Alpeve Dinare, ky rajon evropian është një surprizë e vërtetë. Është mendimi ynë që të gjithë duhet të vizitojnë sa më shpejt që të jetë e mundur; është vetëm çështje kohe para se të gjithë të zbulojnë këte thesar. Nëse po planifikoni të vizitoni këtë rajon, lexoni listën tonë me shtatë udhëtime të shkëlqyera për tu bërë në Gadishullin e mrekullueshëm Ballkanik.

Ksamili është një nga plazhet më të bukura të Shqipërisë

Split,Kroaci

Zagrebi mund të jetë kryeqyteti i Kroacisë dhe Dubrovnik qyteti i tij më i famshëm dhe turistik, por perlë e vërtetë e këtij vendi të këndshëm Ballkanik është Split. E vendosur në bregun e Adriatikut, Spliti është një vend i domosdoshëm për të gjithë ata që udhëtojnë në Kroaci. Këtu mund të admironi panorama të bukura bregdetare dhe, në të njëjtën kohë, rrënojat e lashta që ndodhen vetëm disa hapa larg detit. Spliti dikur përdorej si një port për eksploruesit që po eksploronin ishujt e afërt dalmat. Sot, është mjaft i qetë, por është një destinacion i denjë për të kaluar të paktën një fundjavë.

Sarajevë, Bosnje dhe Hercegovinë

Një nga qytetet më të famshme të Gadishullit Ballkanik është Sarajeva, dhe është një vend që të gjithë duhet ta vizitojnë të paktën një herë në jetën e tij. E konsideruar si porta midis Lindjes dhe Perëndimit, qyteti ka një miks eklektik të ndikimeve, grupeve etnike dhe feve. Sarajeva duhet parë jo vetëm për bukurinë dhe historinë e saj, por edhe sepse është vendi i përsosur për të organizuar udhëtime interesante një ditore. Nga kryeqyteti i Bosnje dhe Herzegovinës, mund të arrini lehtësisht në qytetin historik të Mostarit, fshatrat e bukura të Blagaj ose të kaloni një ditë duke pushuar në plazh në qytetin bregdetar të Naumit.

 

Gjiri i Kotorrit, Mali i Zi

Përgatituni të dashuroheni me Malin e Zi. Ky vend i vogël i Ballkanit është shtëpia e disa prej vendeve më të bukura që do të shihni në jetën tuaj, siç është Gjiri i Kotorrit, një gji i mrekullueshëm që fillon në qytetin mesjetar të Kotorrit dhe përfundon afër kufirit kroat. Kotorri është i rrethuar nga male madhështore dhe është magjik. Gjiri i Kotorrit ka një grup mbresëlënës të fshatrave të lashta, si Tivat, Perast dhe Herceg Novi që ja vlen të hulumtohen.

 

Plovdid, Bullgari

Kur njerëzit mendojnë për Bullgarinë, kryeqyteti Sofje shpesh më vjen në mendje. Sidoqoftë, vendi ka vende të tjera të bukura që ia vlen të shikohen, siç është Plovdiv, i cili konsiderohet të jetë qendër kulturore e kombit. Pika kryesore e qytetit është një amfiteatër romak i shekullit të dytë që është një nga vendet më të mrekullueshme në Plovdiv.

  U zbulua në 1968 rastësisht gjatë ndërtimit të një tuneli përmes malit. Bullgaria është një vend plot surpriza.

Plovdid, Qyteti i vjetër

Plovdid, Qyteti i vjetër

Riviera Shqiptare, Shqiperi

Nëse i doni brigjet e egra, fshatrat magjepsëse, malet e larta dhe plazhet e pacenuar, ka vetëm një vend për të vizituar: Rivierën Shqiptare. Kjo zonë e mrekullueshme e Shqipërisë fillon nga kalimi i Llogarasë (një kalim malor 30 minuta me makinë nga qyteti i Vlorës), dhe përfundon në plazhin e Ksamilit, i quajtur edhe perla e Jonit për shkak të bukurisë së tij. Nga Dhërmiu në Borsh, nga Jala në Lukovë, Riviera shqiptare është e mbushur me plazhe të mrekullueshme që rivalizojnë bukurinë e bregdeteve të tjerë të famshëm përreth Detit Mesdhe.

 

Ohër, Maqedoni

Maqedonia është një nga vendet më pak të vizituara në Gadishullin Ballkanik, në krahasim me fqinjët e saj më të famshëm si Kroacia dhe Mali i Zi, por ajo ka çdo bukuri që ata disponojnë. Nëse keni kohë për të parë vetëm një vend në vend, le të jetë Ohri. Qyteti ndodhet afër liqenit më të vjetër dhe më të thellë në Evropë, Liqenit të Ohrit. Nëse kjo nuk do të ishte e mjaftueshme për ta bërë atë të denjë për një vizitë, bukuria, historia dhe arkitektura e epokës otomane e fituan atë një vend në listën e sitit të trashëgimisë së UNESCO-s.

Shtëpitë tradicionale të Ohrit dhe Kalaja e Samuelit

Shtëpitë tradicionale të Ohrit dhe Kalaja e Samuelit

Kanioni i Rugovës

Kosova rrallë është në listën e Destinacioneve kryesore për t'u parë në Ballkan, dhe kjo është e trishtueshme sepse ky vend i vogël i Ballkanit ka shumë për të ofruar vizitorë. Zona më e bukur e Kosovës ndodhet afër kufirit malazez. Filloni udhëtimin tuaj në qytetin e Pejës, vetëm një orë me makinë nga kryeqyteti Prishtina. Shëtisni qytetin dhe rezervoni ushqime para se të filloni udhëtimin tuaj përmes Kanionit unik të Rugovës dhe maleve përreth.

Reagimi Juaj?

Facebook Conversations

Disqus Conversations