16 Fakte interesante rreth gruas së Kim Jong-Un, Ri Sol-Ju
Ri Sol-Ju, gruaja e diktatorit të Koresë së Veriut Kim Jong Un, është vetëm një pjesë tjetër e jetës së Kim që është mbajtur kryesisht në intimitet. Por me Kim kur bëri një udhëtim të fundit në Kinë, më shumë informacione kanë dalë në lidhje me gruan e tij misterioze, përfshirë këtu nga vjen, si është personaliteti i saj dhe fakte më befasuese. Ajo gjithashtu është kritikuar për një gjë specifike ... ( Shikoni pjesën 13)

1. Paraqitja e saj e parë zyrtare ishte në funeralin e Kim Jong Il

1. Paraqitja e saj e parë zyrtare ishte në funeralin e Kim Jong Il

Asnjë detaj nuk u zbulua për gruan misterioze të Kim, shfaqja e parë e Ri në një ngjarje zyrtare ishte në vitin 2011 kur ajo ndoqi funeralin për Kim Jong Il. Prania e saj e papritur çoi në spekulime në lidhje me identitetin e saj. Disa menduan se ajo ishte potencialisht njëra nga motrat e Kim Jong Un ose një e afërme tjetër.

Në vijim: Gruaja misterioze zbulohet më në fund.

2. Identiteti i saj u mbajt i fshehtë deri në vitin 2012

2. Identiteti i saj u mbajt i fshehtë deri në vitin 2012

Ri është ende mjaft e re për familjen e Kim dhe perandorinë. Megjithëse kishte spekulime se Kim kishte një grua, ajo nuk u zbulua nga mediat e Koresë së Veriut deri në vitin 2012. Sipas Business Insider,  mediat ishin  indiferente në një transmetim direkt ku paraqitej Kim duke marrë pjesë në një ceremoni hapëse të një parku lojrash dhe  dëfrimi "me gruan e tij, shoqen Ri Sol- Ju. "

Në vijim: Askush nuk e di se kur ndodhi kjo gjë....

3. Askush nuk e di kur u martua me Kim Jong Un

3. Askush nuk e di kur u martua me Kim Jong Un

Edhe pse ne u informuam për Ri në 2012, nuk mund të konfirmojmë kur ajo dhe Kim u martuan. Disa media kanë raportuar çiftin martuar në vitin 2009. Të tjerë thonë se janë takuar në një koncert muzikor klasik në 2010. Kim nuk ka komentuar kurrë për datën e dasmës së tij, dhe ka pak detaje të ditura në lidhje me martesën.


Në vijim: Ri u shfaq shumë rrallë deri vonë.

4. Ajo ishte mbajtur jashtë vëmendjes së publikut për vite me rradhë

4. Ajo ishte mbajtur jashtë vëmendjes së publikut për vite me rradhë

Në Korenë e Veriut, gratë janë trajtohen në mënyrë me inferiore ne krahasim me burrat. Dhe Kim tashmë mban jetën e tij personale larg vëmendjes së publikut , kështu që nuk është për t'u habitur që gruaja e tij nuk po merrte kurrë vëmendjen e mediave. Arsyeja e vetme që ajo ishte ndonjëherë në media është sepse njerëzit thjesht pyesnin e janë kurioze të dinë se kush është dhe çfarë bën.

Në vijim: Ju nuk do ta besoni se sa e re është.

5. Ajo akoma nuk ka mbushur 30 vjeç

5. Ajo akoma nuk ka mbushur 30 vjeç

Thuhet se Ri ka lindur në 28 Shtator 1989. Nëse ajo dhe Kim u takuan në 2009, mund të nënkuptohet se Ri ishte akoma adoleshente kur të dy u prezantuan. Sipas disa raporteve, martesa e Kim me Ri ishte rregulluar nga babai i tij, kështu që ata ka të ngjarë të mos kenë dalë bashkë si të dashur për një kohë të gjatë. Meqenëse data e dasmës aktuale nuk dihet, është e mundur që Ri mund të ketë qenë në moshë adoleshente kur çifti u martua.

Në vijim: Shtatzënitë e saj rezultojnë në mungesë nga publiku.

6. Ajo mbetet jashtë syrit të publikut kur është shtatzënë

6. Ajo mbetet jashtë syrit të publikut kur është shtatzënë

Asnjëherë nuk kemi parë kur Ri ishte shtatzënë Ne mund të supozojmë vetëm shtatëzënitë e Ri për shkak të mungesës së saj nga ngjarjet publike. Me kalimin e viteve, ka pasur disa raste kur Ri qëndron jashtë publikut për muaj me radhë. Kjo ka bërë që media të besojë se Ri dhe Kim kanë disa fëmijë, por asgjë nuk është konfirmuar ndonjëherë nga familja Kim.

Në vijim: Një atlet profesionist zbuloi një sekret të madh.

7. Një ish-lojtar i NBA zbuloi se Ri kishte një fëmijë të dytë

7. Një ish-lojtar i NBA zbuloi se Ri kishte një fëmijë të dytë

Dennis Rodman, ish-lojtari i NBA i cili shpesh është kritikuar për miqësinë e tij me Kim Jong Un, zbuloi në një intervistë se Ri dhe Kim kishin pasur një fëmijë të dytë. "Kam mbajtur në krah foshnjën e tyre, Ju Ae, dhe bisedova me zonjën Ri gjithashtu," tha ai në intervistë. Deri atëherë, Sh.B.A kishte dyshuar se Kim dhe Ri kishin një fëmijë, por nuk ishin në dijeni se kishte një fëmijë të ri në familje.

Në vijim: Publiku beson që ajo ka këtë shumë fëmijë.

8. Publiku beson se ajo tani është nënë e tre fëmijëve

8. Publiku beson se ajo tani është nënë e tre fëmijëve

Dihet shumë pak për fëmijët e familjes Kim, por besohet se ka tre prej tyre. Rodman i shpëtoi nga goja që Kim kishte dy fëmijë, dhe në vitin 2017, Ri ishte jashtë vëmendjes së publikut për mjaft kohë. Kjo bën që shumë njerëz të besojnë se ajo ishte shtatzënë me fëmijën e tyre të tretë. Edhe pse ne nuk dimë moshat e sakta ose gjinitë e fëmijëve, më i madhi në moshë mendohet të jetë djali që një ditë do të pasojë Kim.

Në vijim: Ri vjen nga një familje e kamur.

9. Prindërit e saj ishin elitë dhe të arsimuar

9. Prindërit e saj ishin elitë dhe të arsimuar

Ri u rrit në një familje elitare. Sipas Business Insider, babai i saj ishte profesor dhe nëna e saj ishte mjeke. Babai i saj mund të ketë qenë gjithashtu në Forcën Ajrore të Koresë së Veriut. Por nuk dihet se si ishte jeta në shtëpinë e Ri dhe nëse kishte apo jo motra dhe vëllezër.

Në vijim: Ajo studioi këtë degë në Kinë.

10. Ajo studioi kanto në Kinë

10. Ajo studioi  kanto në Kinë

Ri ishte shumë e interesuar për muzikën kur ishte e re, dhe besohet se ajo tashmë studionte kanto në Kinë. Që nga viti 2010, ajo ishte anëtare e Orkestrës Unhasu të Koresë së Veriut. Ka pasur thashetheme se Koreja e Veriut ekzekutoi anëtarët e Orkestrës Unhasu. Por kjo është vetëm spekulim, dhe ajo ishte gjoja për shkak të një skandali që nuk kishte lidhje me rolin e gruas së Kim me orkestrën.

Në vijim: Ajo vizitoi Korenë e Jugut një herë, vite më parë.

11. Ajo vizitoi Korenë e Jugut në 2005 si një nxitëse e tifozëve

11. Ajo vizitoi Korenë e Jugut në 2005 si një nxitëse e tifozëve

Me sa duket, Ri kishte edhe një interes tjetër  përveç kantos, nxitëse e  tifozëve. Në vitin 2005, ajo mori pjesë në Kampionatin Aziatik të Atletikës në Korenë e Jugut si një nga nxitëset e Koresë së Veriut (të ngjashme me nxitësit e parë në Lojërat Olimpike Dimërore 2018). Me sa duket, koha e saj si nxitëse e tifozëve e bëri atë më të dëshirueshme për Kim për martesë.

Në vijim: Njerëzit e vunë re këtë kur Ri shkoi me Kim në Kinë.

12. Veshjet e saj gjatë një vizite në Kinë u vlerësuan shumë

12. Veshjet e saj gjatë një vizite në Kinë u vlerësuan shumë

Në fillim të vitit 2018, Kim dhe Ri morën një udhëtim të shumëpritur në Kinë, dhe Ri u fotografua shumë herë. Përdoruesit e mediave sociale në Kinë shpejt u kapën me veshjet e saj në modë dhe madje e krahasuan atë me disa të famshëm koreanë. Dizajnerët e modës në Hong Kong iu referuan stilit të saj si "delikate", por vunë re se ajo nuk ishte tepër konservatore. Disa përdorues të mediave sociale në Kinë e krahasuan atë me zonjën e parë të Kinës. Shumica e komenteve përfunduan të censuruara nga qeveria.

Në vijim: Ajo është parë me disa nga këto.

13. Ajo është parë me çanta të shtrenjta

13. Ajo është parë me çanta të shtrenjta

Ri nuk është e huaj për modën perëndimore. Business Insider ka raportuar se ajo është parë me çanta nga Chanel dhe Dior. Edhe pse shija e saj në modë u vlerësua si delikate gjatë vizitës së saj në Kinë, ajo qartësisht është akoma e njohur me të gjitha markat e fundit. Etiketat e stilistëve për veshjet e Ri gjatë vizitës së saj në Kinë nuk u publikuan.

Në vijim: Ri është kritikuar për këtë.

14. Dhe kritikuar për shijen e saj të shtrenjtë

14. Dhe kritikuar për shijen e saj të shtrenjtë

Shumë kritika kanë ardhur mbi zakonet e shpenzimit të tepërta të Ri sepse kaq shumë Koreanë të Veriut janë të uritur dhe tejet të varfër. Por familja Kim jeton në luks ndërsa miliona Koreanë të  Veriut janë në skamje . Blerja e çantave të tilla të shtrenjta vetëm sa shton mosrespektimin e tmerrshëm që ka familja Kim për vuajtjet e njerëzve të tyre.

Në vijim: Përdoruesit e mediave sociale thanë që Ri e tregoi këtë gjatë vizitës së saj në Kinë.

15. Përdoruesit e mediave sociale kanë vlerësuar "praninë e fuqishme" të Ri

15. Përdoruesit e mediave sociale kanë vlerësuar "praninë e fuqishme" të Ri

Përveç zgjedhjes së modës së Ri, përdoruesit e mediave sociale në Kinë gjithashtu vlerësuan "praninë e fuqishme" të saj. Kjo është veçanërisht interesante sepse gratë në Korenë e Veriut zakonisht nuk vlerësohen si të fuqishme. Business Insider raportoi se ata i referoheshin asaj si e bukur dhe miqësore, duke u  sjellë në një mënyrë shumë më dashamirëse sesa me burrin e saj.

Në vijim: Ja çfarë mund të jetë tjetër për Ri.

16. Një takim midis Ri dhe Sh.B.A mund të vinte së shpejti

16. Një takim midis Ri dhe Sh.B.A mund të vinte së shpejti

Tani për tani, pak detaje që kemi për Ri kanë ardhur nga burime të jashtme. Por me tensionin që më në fund filloi të ziej midis Kim dhe Presidentit Trump, është e mundur që një takim midis Ri dhe Sh.B.A mund të vijë më herët apo vonë. Nëse të ndodhë kështu, shpresojmë që edhe më shumë detaje rreth gruas misterioze të Kim së shpejti të dalin në diell.

Reagimi Juaj?

Facebook Conversations

Disqus Conversations