10 filmat më të mirë të vitit 2023 deri tani, të renditur nga 'Spider-Verse' deri te 'John Wick 4
Hollywood pati një vit të jashtëzakonshëm në 2023, duke prodhuar një numër të madh filmash të jashtëzakonshëm që magjepsën audiencën në të gjithë botën. Këtu janë filmat më të mirë të vitit 2023 deri më tani, filmat që janë artistikisht të shkëlqyer.

10. The Angry Black Girl and Her Monster

10. The Angry Black Girl and Her Monster

Pasi vëllai i saj vritet dhe duke besuar se vdekja është thjesht një sëmundje për t'u kuruar, "shkencëtarja e çmendur" adoleshente Vicaria (Laya DeLeon Hayes) eksperimenton në pjesët e tjera të trupit të tij dhe rastësisht e kthen në jetë

 

9. A Thousand and One

9. A Thousand and One

Teyana Taylor kthehet në një portret të një ish-marrëfyesi të Harlemit në qytetin e Nju Jorkut të viteve 1990, i cili rrëmben djalin e saj nga sistemi i kujdestarisë. Teksa vitet kalojnë dhe jeta e tyre ndryshon mes një mjedisi gjithnjë e më të degjeneruar, nënë dhe bir kujdesen për njëri-tjetrin dhe bëjnë gjithçka që munden për të qëndruar së bashku, edhe pse shfaqet një sekret i patreguar që mund t'i detyrojë ata të ndahen.

8. How to Blow Up a Pipeline

8. How to Blow Up a Pipeline

Regjisori Daniel Goldhaber me mjeshtëri vendos një rrotullim ambicioz dhe imagjinativ në filmin e grabitjes. Thriller intensiv përqendrohet në një grup aktivistësh të rinj mjedisorë (të luajtur nga aktorët e ardhshëm Ariela Barer, Kristine Froseth, Sasha Lane, Forrest Goodluck dhe më shumë) të cilët të gjithë nxisin viçin individual me industrinë e naftës, hartojnë një plan të guximshëm për të hedhur në erë një tubacion të Teksasit Perëndimor dhe duhet të përballen me pasojat.

 

7. John Wick: Chapter 4

7. John Wick: Chapter 4

Keanu Reeves me kung fu - armë, një vullnet çeliku, ish-vrasësi lufton për lirinë e tij kundra Tavolinës së Lartë. Lufton me të gjithë pjestarët. Një përballje e fuqishme në Paris.

6. Spider-Man: Across the Spider-Verse

6. Spider-Man: Across the Spider-Verse

Adoleshenti nga Brooklyn, Miles Morales (Shameik Moore) dërgohet në një aventurë të egër ndërdimensionale, ku takohet me grupe shokësh "spider" dhe detyrohet të marrë vendime që mund të rrezikojnë të gjithë multiversin. Filmi i animuar përmban pamje mahnitëse, si dhe një rrëfim të mrekullueshëm të moshës që ndodh që të bën të rimendosh se çfarë do të thotë të jesh Spider-Man.

5. Creed III

5. Creed III

Pas dy spinoff-eve të mëparshme të filmave "Rocky", Michael B. Jordan shkëlqen në ekran si Adonis Creed. Filmi i tretë dëshmon aftësitë e tij si boksjer. Jordan përballet me Creed kundër një personi nga e kaluara e tij (Jonathan Majors) dhe shpalos një ndeshje mahnitëse.

4. Guardians of the Galaxy Vol. 3

4. Guardians of the Galaxy Vol. 3

Guardians of the Galaxy 3 tregon historinë e Guardians që ribashkohen për të shpëtuar jetën e Rocket. Gardianët, ndërtojnë një jetë të re për veten e tyre në Knowhere pas asaj që ndodhi. Megjithatë, jeta e tyre e qetë nuk zgjat shumë për shkak të plagëve të së kaluarës së trazuar të Rocket. Në pamundësi për t'u rikuperuar nga humbja e Gamora, Peter Quill vendos të ribashkojë ekipin për të shpëtuar jetën e Rocket. Dështimi për të përfunduar këtë mision do të rezultojë në fundin e Gardianëve

3. The Eight Mountains

3. The Eight Mountains

Shokë fëmijërie që kalonin verën në një fshat të shkretë italian. Vdekja e babait të Pietro-s i ribashkon ata si të rritur dhe ndërtimi i një shtëpie mes maleve ndez një çift udhëtimesh emocionuese dhe të shumta të zbulimit të vetvetes.

2. Air

2. Air

Air bazohet në historinë e vërtetë se si korporata e këpucëve Nike arriti të tërheqë në një partneritet fillestarin e ri të NBA-së, Michael Jordan, duke krijuar një nga linjat më të suksesshme të këpucëve të të gjitha kohërave: Air Jordans.

1. Rye Lane

1. Rye Lane

Një takim i vështirë, në një banjë unisex bashkon Dom (David Jonsson) i sapondarë dhe Yas-in  (Vivian Oparah). Lidhja e këndshme dhe  e çuditshme gjatë një shëtitjeje nëpër Londër.

What's your reaction?

Facebook Conversations

Disqus Conversations